11 Aralık 2012 Salı

Simyacı

Az önce tam bilgisayar başına oturmuştum ki,elektrikler gitti.Neyse ki,yarım saatlik bir ara sonucu geldi de,Simyacı hakkındaki düşüncelerimi yazıyorum :)
Neyse efendim,sonunda meşhur Simyacı'yı okuduğum için pek mesudum.Kitap çok felsefik düşünceler içeriyor bana göre.Aslında kitabı sevdiğimi söyleyebilirim,düşünce açısından insana güzel şeyler katıyor,başka bir pencereden bakmayı sağlıyor.Bana biraz Küçük Prens'imsi geldi :) Gerçi o kitabın yeri ayrıdır ama :)
Kitabı uzanarak okuyordum ve kitap benim olmadığı için altını çizdiğim cümleleri bir yere not etmem gerekiyordu,Simyacı'ya gelince sürekli kalkıp yazmaktan yoruldum ve masaya yerleştim :)

İşte altını çizdiklerim:

-Mutluluğun gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir,ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan. sf:44

-Bir şeyi gerçekten istediğin zaman arzunu gerçekleştirmeni sağlamak için bütün evren işbirliği yapar. sf:79

-Hiç kimse kendi yüreğinden kaçamaz.Bu nedenle en iyisi onun söylediklerini dinlemek. sf:148

- "Biraz şikayet edecek olursam," diyordu yüreği."bu yalnızca benim bir insan yüreği olmamdandır ve insan yürekleri böyle olur.Ulaşmaya layık olmadıklarını ya da ulaşamayacaklarını sandıkları için en büyük düşlerini gerçekleştirmekten korkarlar. sf:149

-Yüreğine,acı korkusunun,acıdan da kötü bir şey olduğunu söyle.Düşlerinin peşinde olduğu sürece hiçbir yürek kesinlikle acı çekmez. sf:149

- "En karanlık an,şafak sökmeden önceki andır." sf:151

-Gözler ruhun gücünü gösterirler. sf:154

-Kim ve ne olursa olsun,yeryüzünde her insan her zaman,dünya tarihinde başrolü oynar,ve doğal olarak o bilmez bunu. sf:175Dip Not  : Sürekli duyduğumuz kaşıktaki iki damla yağ hikayesi de bu kitaptaymışş ! Bunu da öğrendiğim iyi oldu :)

6 yorum:

 1. Yıllar önce okumaya niyetlenmiş ancak başlayamamıştım... Şu an okunacak o kadar çok kitap var ki belki bunu da araya sıkıştırabilirim :)

  YanıtlaSil
 2. lisede iken okumuştum. Konusunu hatırlamıyorum desem :)

  YanıtlaSil
 3. muhteşem bir kitap herkesin okuması gereken

  http://nur-ela-m.blogspot.com/ ben de beklerim

  YanıtlaSil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...