3 Temmuz 2014 Perşembe

En Çok İzlenen Filmler #2 (Forrest Gump - The Pianist)


Muh-te-şem ! Bu filmi benim için özetleyen kelime!
Yer yer hüzünlendiren,yer yer güldüren bir film.Ve film bittiğinde hayatınızı sorgulamaya başlıyorsunuz istemsizce :)
Tom Hanks'in filmlerini zaten çok severim.Bu da başyapıtlarından birisi.
Ve ben hiçbir zaman Forrest'ın filmde bahsedildiği gibi "eksik" olduğunu düşünmedim.Aksine bir çok "normal" insandan daha fazlaydı!
İzleyince göreceksiniz ki , önüne çıkan engellere rağmen bir çoğumuzdan daha fazla şey sığdırmış hayatına.

06 Temmuz 1994
1994 - ABD
Dram ,  Romantik
142 Dak.
Eric Roth

Film Özeti

Forrest Gump, zeka seviyesi 75 olan bir erkeğin hayatını ele alıyor. Zeka seviyesi nedeni ile devlet okullarına girmekte bile zorlanan Forrest Gump  zamanla akla mantığa uymayan başarılara imza atıyor. Her ne kadar zeka seviyesi düşük olsa da fiziksel olarak son derece sağlam olan Forrest Gump, zamanla gelişen olaylar zincirinde bizi hayal edemeyeceğimiz bir dünyaya götürüyor.

Yine savaş,yine korkunç görüntüler..
Bu da yine sevdiğim bir film oldu.Ancak,eksiklikler var gibi geldi bana.Ailesene ne olduğunu hiç öğrenemedik mesela.Ya da daha kısa olsaydı daha mı güzel olurdu ? :)

28 Şubat 2003
2002 - İngiltere ,  Fransa ,  Almanya ,  Polonya
Biyografi ,  Dram ,  Savaş
150 Dak.
Yekta Kopan

Film Özeti

Wladyslaw Szpilman, savaş patlak verdiğinde 27 yaşındaydı ve Polonya'nın geleceği en parlak konser piyanistlerinden biriydi. Luftwaffe'de radyo istasyonu bombalandığında Chopin'in C minor Nocturne'nü çalıyordu.Tüm Yahudiler gibi o ve ailesi de evlerinden çıkartılarak Varşova gettolarına sürülmüştü. Bu çok yetenekli genç adam yeni yaşamında karaborsacıların ve işbirlikçilerin eğlendiği barlarda çalmaya başlamıştır.İşte bu işbirlikçilerden biri onu ve ailesini ölüme götüren esir kampı trenlerinden birinden kurtarmıştır. Savaş fısıltıları, direnişçiler ve sürpriz bir Alman subayı sayesinde Szpilman savaşta hayatta kalmayı başarır.Böylece listemden 4 filmi devirmiş oldum ! :)2 yorum:

  1. Senin gibi ben de Tom Hanks filmlerini çok severim :)
    İki film de gerçekten başyapıt! İzlemeyen çok şey kaybetmiş olur :)

    YanıtlaSil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...