8 Haziran 2014 Pazar

GEZİ | GölyazıBu Pazar rotamızı Gölyazı'ya çevirdik.Daha önce bir kez gitmiştim,o zaman ara sokakları da keşfetme şansım olmuştu.

Gördüğünüz gibi,ortasındaki köprü ile 2 toprak parçasına ayrılmış şekilde (anlatıım!)


Peki gelelim böyle olmasının sebebine,daha doğrusu efsanesine..

Çok önceleri, Marmara Denizi'nin güneyinde bulunan Odryses (M.K.Paşa) Çayı, Bandırma'dan denize dökülürmüş. Bugünkü göl  de yokmuş. Gölün olduğu yerde Apollonia Krallığı, M.K.Paşa'nın bulunduğu yerde de Melde Krallığı bulunmaktaymış. Apollonya kralının güzel kızını Melde Kralı, oğluna istemiş. Ancak kızın gönlü olmadığı için varmamış bu prense. Kral, bir tepe üzerinde saray yaptırarak, kızını buraya saklamış. Bunun üzerine kızan Melde Kralı, "Görün o zaman" demiş. Odryses  Çayı’nı Apollonia kentinin bulunduğu topraklara doğru çevirmiş. Irmak, tüm Apollonia topraklarını sular altında bırakmış. Apollonia kenti ile, prensesin bulunduğu sarayın çevresi sularla çevrili birer ada olarak kalmış. Apolyont (Ulubat) Gölü de işte böyle oluşmuş. Doğal ve tarihsel güzellikleri içinde yaşayan köylülere göre Ulubat Gölü'nün oluş öyküsü böyledir. 

Fotoğraflardaki köprü ise bu.Hemen sol tarafta Ağlayan Çınar karşılıyor sizi.
Çınar'ın fotoğrafı yok sadece video çekmişim :/Giderlerin göle dökülmesiyle birlikte bir çok yerde kirli görüntü ve kokuya mağruz kalıyorsunuz maalesef :/


Yan yana çadırlarda gözleme yapıyorlar ve yüksek sesle sizi çağırıyorlar :pKöprü bitiminde (camiinin orası) sağdan ilerlediğinizde göl ve kayıklar karşılıyor sizi.Sandal gezisi için de bir çok çeşit mevcut.
Yolun sonuna kadar giderseniz başlangıç yerine geri dönüyorsunuz zaten.

Tarihi bir çok kalıntı görmek mümkün.


Kalıntıların üstüne yapılmış evler görüyorsunuz sürekli.Nasıl güvenmişler,şaşırdım :)


Buralarda da manzara karşısında oturup bir şeyler içebiliyorsunuz.


Lafımın arasına girmesin diye eklemedim ama köyün girişinde böyle bir kilise mevcut.Şu an kültür evi olarak kullanılıyormuş.
4-5 sene önce geldiğimde restorasyon çalışmaları yapılıyordu,tamamlanmış halini görmek çok güzel.


Genel düşüncelerime gelirsek ;
Çok çok güzel bir yer.Ancak bir çok yer gibi burası da iyi değerlendirilmemiş.Ağlayan Çınar dışında pek numarası yok,hayal kırıklığına uğramak çok mümkün.
Daha da güzelleştirilebilir ve daha iyi tanıtımı yapılabilir.
6 yorum:

 1. Benim babannem gölyazılı çok severim ben. Şimdi fotoğrafları görünce ne kadar özlemişim onu farkettim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aa öyle mi ? Çok sevindim bunu duyunca,bir nebze olsun özleminizi giderebilmişimdir umarım :)

   Sil
  2. Eskiden daha çok giderdik artık gidemiyoruz malesef. Babanemin orda yaşayan bir çok akrabası da vefat edince. Bu arada birgün gittiğinizde mutlaka kayıkla gezintiye çıkın harika oluyor:)

   Sil
  3. Doğrudur tabii.Harika olur tabii,teşekkür ederim :))

   Sil
 2. Çok güzel bir yer gibi duruyor ama iyileştirme konusuna aynen katılıyorum. Güzelim yeri bakmayı bile beceremiyoruz. Yollara kaldırım taşı döşeme olayına da ayrıca sinir oluyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimizdeki güzelliklerin kıymetini bilemiyoruz işte,oysa başka ülkede olsa bu güzellik,ne kadar reklamı yapılırdı,ne kadar canlı bir yer olurdu! :(

   Sil

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...